Wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło, naukowcy oraz prezesi koncernów energetycznych, dyrektorzy inwestycyjni, specjaliści z zakresu ochrony środowiska z elektrowni, elektrociepłowni, zakładów energetycznych, elektrociepłowni przemysłowych oraz największych w regionie zakładów przemysłowych uczestniczyli w zorganizowanej 25-26 w Katowicach VIII konferencji naukowo-technicznej pn. "Ochrona środowiska w energetyce". Patronat nad konferencją objął Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Minister Gospodarki i Wojewoda Śląski a honorowym gospodarzem był TAURON Wytwarzanie SA.

 

Celem dwudniowych debat było omówienie aktualnej polityki ekologicznej dla branży energetycznej, dyskusja o bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska naturalnego, a także prezentacja najnowszych rozwiązań i technologii z zakresu ochrony środowiska w energetyce.

Uczestnicząca w otwarciu konferencji Gabriela Lenartowicz – prezes WFOŚiGW mówiła o stojących przed współczesną energetyką wyzwaniach gospodarczych, środowiskowych i technologiczno-innowacyjnych.

-Stanowią one nie tylko poważną szansę na obniżanie społecznych rachunków za wyprodukowanie i wykorzystywanie energii ale także na innowacyjną technologicznie i nowoczesną gałąź gospodarki. Jeśli nie podejmiemy tego wyzwania, rosnące koszty społeczne, gospodarcze oraz środowiskowe płacić będziemy nie tylko teraz my ale i przyszłe pokolenia – stwierdziła G. Lenartowicz.

Wiele emocji podczas dyskusji wzbudziło pytanie o to, na jaką pomoc może obecnie liczyć energetyka inwestująca w ochronę środowiska.

– Jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Pędzimy w zakresie zmian klimatu poprzez radykalną redukcję CO2. Ale jak się temu przyjrzymy, to okazuje się, że nikt nas nie goni, jesteśmy w tym osamotnieni – mówił sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Adam Zdziebło. – Będziemy dążyć do tego, by to 3x20 było spełnione i w tym zakresie można liczyć na pomoc państwa. Zależy nam na wsparciu bezpieczeństwa energetycznego – kontynuował. Środkami, po które sięgnąć może energetyka, dysponuje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Aktualnie realizujemy kilka projektów priorytetowych. Chcemy przebudować nieco nasze programy, np. rozszerzyć z efektywności energetycznej na efektywność zasobów – wskazała zastępca prezes NFOŚiGW Barbara Koszułap, która zauważyła, że sporym zainteresowaniem cieszą się dofinansowania inteligentnych sieci.

Eksperci z branż energetycznych i środowiskowych debatowali także m.in. o realizacji w polskich realiach pakietu klimatyczno-energetycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia dotyczące nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, współspalania biomasy w perspektywie 2020 roku, finansowania i efektywności energetycznej inwestycji a także perspektywom stojącym przed wykorzystaniem energetyki rozproszonej i systemowej. Niemałe wrażenie zrobiły przedstawione podczas konferencji prezentacje zastosowania w energetyce najnowocześniejszych polskich technologii energetycznych, spełniających wszystkie europejskie normy w zakresie ochrony środowiska.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/styczen13/energetyka

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/styczen13/energetyka.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/styczen13/energetyka