W Dniu Ziemi, 22 kwietnia, w kinoteatrze Rialto w Katowicach po raz dwudziesty wręczono „Zielone Czeki” - doroczne nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Otwierając uroczystą galę z tej okazji Gabriela Lenartowicz - prezes Funduszu mówiła, że „Zielonymi Czekami” od lat wyróżniani są naszym regionie ludzie o „zielonych sercach", których należy doceniać nie tylko dobrym słowem, ale także w wymiarze materialnym za to, co sami z siebie, poza swoimi obowiązkami, robią dla swojego otoczenia. Należy tych ludzi wokół siebie po pierwsze widzieć, a po drugie hołubić – dodała prezes Lenartowicz.

Fundusz od 1994 roku przyznaje nagrody finansowe z okazji Dnia Ziemi osobom wyróżniającym się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Po dwóch latach nagrody te oficjalnie nazwano „Zielonych Czekami”. Do dziś są jednymi w Polsce tego typu wyróżnieniami przyznawanymi osobom, które poza swymi obowiązkami zawodowymi, w sposób szczególnie aktywny, działają na rzecz ekologii i poprawy stanu środowiska w naszym regonie.

Nagrodami Funduszu zostało do tej pory wyróżnionych 187 osób. Laureatami zostawali twórcy i realizatorzy niekonwencjonalnych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie ekologii, często docenianymi w Polsce i Europie. 

W 2013 roku Kapituła składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody, wyłoniła spośród zgłoszonych kandydatów 13 laureatów, którzy wyróżnili się aktywnością i skutecznością swych działań w zakresie innowacji i technologii, programów i akcji proekologicznych w tym dotyczących ochrony przyrody, prac naukowo - badawczych, edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży, profilaktyki zdrowotnej dotyczącej zagrożeń schorzeniami związanymi ze stanem środowiska oraz działań popularyzatorskich i promocji postaw proekologicznych.

Indywidualni laureaci „Zielonych Czeków” otrzymali po 7,5 tys. zł, zaś członkowie zespołów po 5 tys. zł każdy. Przyznano też po dwa dyplomy uznania i dyplomy honorowe. 

- "Słuchając laureatów nagród mogę powiedzieć, że Kościół może się podpisać pod każdą taką akcją ekologiczną. Cieszę, że w Szczyrku możemy działać i zachęcam wszystkich księży, by wskazywali dzieciom, młodzieży i dorosłym, że o to, co zostało nam dane od Boga, należy dbać, szanować, aby zostawić następnym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom" - powiedział laureat dyplomu uznania, proboszcz parafii kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczyrku ks. Jan Byrt, wyróżniony m.in. za akcję sadzenia 500 drzewek z okazji 500-lecia Reformacji. 

Tegoroczna uroczystość wręczenia „Zielonych Czeków” zainaugurowała obchody 20-lecia powstania WFOŚiGW w Katowicach, który wraz z 15 pozostałymi wojewódzkimi oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tworzy polski system finansowania ochrony środowiska. Jak zaznaczyła prezes Lenartowicz, jest on unikalny w skali europejskiej zarówno pod względem rozmiarów, jak i form działania. Oblicza się, że ze środków tych instytucji w skali kraju w ciągu ostatnich 20 lat wydano na wspieranie realizacji trwałych przedsięwzięć proekologicznych ponad 40 mld zł. Udział katowickiego funduszu to ponad 5 mld zł. 

Lista laureatów Zielonych Czeków 2013:

innowacje i technologie:

 • dr inż. Maciej Kostecki 

programy i akcje proekologiczne w tym dotyczące ochrony przyrody:

 • zespół: Jolanta Migdał, Beata Tarnawa, Halina Sobańska

prace naukowo-badawcze:

 • dr hab. Adam Rostański prof. UŚ

edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży:

 • Anna Peterko

profilaktyka zdrowotna dotycząca zagrożeń schorzeniami związanymi ze stanem środowiska:

 • Jolanta Wadowska-Król

działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:

 • zespół: dr hab. Piotr Skubała prof. UŚ, dr Ryszard Kulik

Nagroda specjalna:

 • Danuta Hilse
 • zespół: Aleksandra Trzaska, Maria Niemiec
 • zespół: prof. Janusz Kotowicz, prof. Elżbieta Grabińska-Sota, prof. Krzysztof Barbusiński
 • Urszula Gawłowska

Dyplom uznania:

 • ks. Jan Byrt
 • Grażyna Morcinek-Kalita

Dyplom honorowy:

 • Teresa Bryś-Szczygieł
 • Jacek Bożek

 {gallery}kwiecien13/zieloneczeki{/gallery}

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/kwiecien13/zieloneczeki.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/kwiecien13/zieloneczeki