Aby polepszyć stan powietrza nad śląskimi miastami potrzeba nie tylko dużych pieniędzy, ale po pierwsze - sporych zmian w prawie, po drugie - dobrej koordynacji na szczeblu regionu i po trzecie - dużej determinacji w edukacji mieszkańców wciąż palących w piecach śmieciami lub niskiej jakości paliwem.

Takie wnioski padały po kilkugodzinnej debacie ekspertów ochrony środowiska z mieszkańcami Rybnika na temat panującego od dawna w tym mieście szczególnie dużego zanieczyszczenia powietrza.

 

Do dyskusji na temat walki z przyczynami, unoszącego się od wielu dni nad miastem, smogu zaproszono 31 stycznia do rybnickiego Urzędu Miasta przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach reprezentowała Ewa Maniecka – kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery. Przybyło też ponad pięćdziesięciu mieszkańców zainteresowanych tym tematem.

Najwięcej emocji wśród dyskutantów wzbudziły prezentowane podczas konferencji wnioski ze spotkania polskich i czeskich ministrów środowiska, które odbyło się w tej sprawie 24 stycznia w Ostrawie.

Chodzi m.in. o wprowadzenie możliwości wpisywania do miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego stref, w których nie będzie można instalować nieefektywnych urządzeń grzewczych, a także o wprowadzenie obowiązkowości podłączania się do istniejących w danym miejscu sieci cieplnych, czy też umożliwienie kontroli nie tylko – jak dzisiaj – spalanych paliw, ale też emisji. 

Proponowano także zaliczyć miał surowy i muł węglowy do odpadów, których nie można używać jako opału w prywatnych domach. Mogłyby być spalane w spalarniach odpadów.

Sporym zainteresowaniem uczestników rybnickiej debaty cieszyły się informacje o tym, ze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oferuje wsparcie gminom decydującym się na wzięcie pożyczki na programy ograniczania niskiej emisji przewidujące dofinansowanie w postaci dotacji dla indywidualnych osób do wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne. W ciągu ośmiu lat realizacji tego programu w woj. śląskim skorzystało z tej szansy ok. 80 gmin wykorzystując na ten cel ponad 160 mln zł. Pozwoliło to na wymianę ponad 16 tysięcy przestarzałych węglowych kotłów w jednorodzinnych domach.

Władze Rybnika już zapowiedziały starania o kolejną pożyczkę ze środków WFOŚiGW w Katowicach na kolejną kompleksową termomodernizację budynków mieszkalnych wraz z wymianą pieców i montażem solarów.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/styczen13/niskaemisja

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/styczen13/niskaemisja.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/styczen13/niskaemisja