Podsumowanie akcji 2 stycznia 2015

Przez ponad miesiąc w kilkunastu klasach, losowo wybranych szkół na terenie Śląska prowadzone były prelekcje dotyczące szkodliwości spalania śmieci w domowych kotłowniach. Akcję "Paląc śmieci trujesz dzieci" podsumowali we wtorek (30 grudnia) w Katowicach jej organizatorzy - Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla.

 

- Był to program pilotażowy i już teraz widać konieczność jego powtórzenia. W większości przypadków dzieci są znakomicie przygotowane do segregacji odpadów, jednak czasem, wbrew pozorom wcale nie w najbiedniejszych domach, do domowych palenisk trafiają nawet części lodówek i inne śmieci - wyjaśnił dziennikarzom Tomasz Heryszek, operator programu w imieniu Izby.

- Przy okazji prowadzenia akcji nauczyliśmy się jak korzystać ze środków na edukację ekologiczną i myślę, że po złożeniu sprawozdania i uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach będziemy chcieli ją kontynuować oraz rozszerzyć na cały kraj, bo widać, że w zakresie edukacji ekologicznej są ogromne potrzeby. My chcemy tą edukację zacząć od podstaw. Nasza kampania spotkała się z dużym odzewem i jesteśmy bardzo ukontentowani jej efektami - przyznał Adam Gorszanów, prezes Izby.

Kampania ruszyła 21 listopada, a więc trwała ponad miesiąc. W jej trakcie przedstawiciele Izby zwracali uwagę najmłodszych na fakt, iż węgiel to czysta i efektywna alternatywa dla bardzo szkodliwej praktyki ogrzewania domów poprzez spalanie odpadów. Dobrej jakości węgiel emituje podczas spalania pyły o dużo niższym stężeniu szkodliwych substancji. Podczas spalania odpadów do najbliższego otoczenia domu trafia masa szkodliwych substancji takich jak m.in. tlenki azotu, siarki, dioksyny i furany, cyjanowodór i chlorowodór.

Członkowie wtorkowej konferencji prasowej przywołali opublikowany dzień wcześniej raport NIK. Izba informuje w nim m.in., że Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a wg danych OECD, ponad 3,5 mln osób na świecie przedwcześnie umiera z powodu chorób wywoływanych zanieczyszczonym powietrzem. W Polsce szacuje się, że rocznie z tego powodu może tracić życie nawet 45 tys. osób.

Akcja „Paląc śmieci trujesz dzieci” została dofinansowana przez WFOŚiGW w Katowicach kwotą 42 500 zł.

źródło: www.nettg.pl