„Zielone czeki” – to nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach corocznie z okazji Dnia Ziemi. Święto to wymyślono, by ludzie na ziemi pochylili się nad losem planety, na której żyją. By nastąpił moment refleksji. My postanowiliśmy nagradzać osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Osoby, zespoły, które mając ogromny zapał i energię patrzą w przyszłość w troską i niepokojem o stan środowiska naturalnego.

Przyznając „Zielone czeki” już od 1994 roku doceniliśmy działalność ponad 260 osób, zespołów. Wysokość nagród przekroczyła już 2 miliony złotych. Przyznawanie tego typu wyróżnień jest niezwykle ważne dla Funduszu, by również w ten sposób wpływać na aktywność i postawy mieszkańców regionu. Wiele
z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny - jest to doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych
w pracach naukowych, czy akcjach społecznych mających wpływ na to czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie. Wśród laureatów są przedstawiciele różnych środowisk, takich jak naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz pasjonaci ochrony środowiska, którzy poświęcają swój wolny czas, by nam wszystkim żyło się „eko”.
Cieszy niezmiernie, że jak co roku mamy swoisty kłopot z wyborem laureatów, znaczy to, że działania ekologiczne są nadal „w modzie”. Pozostaje mieć nadzieję, że prowadzone akcje na rzecz środowiska, badania naukowe, czy działania edukacyjne przekładać się będą na jakość naszego powietrza, a Kapituła rozpatrująca nominacje będzie miała jeszcze trudniejsze zadanie, by wyłonić laureatów w przyszłym roku.


LAUREACI KONKURSU ZIELONE CZEKI’2018

KATEGORIA: PROGRAMY I AKCJE DOTYCZĄCE OCHRONY PRZYRODY:
ZESPÓŁ W SKŁADZIE DR HAB. INŻ. STANISŁAW DUŻY I PROF. POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ RYSZARD FUCHS
za organizowanie corocznie od 1996 roku konferencji proekologicznych oraz szkolenia, których celem jest integracja działań władz samorządowych, przemysłu górniczego, przedsiębiorstw proekologicznych i jednostek naukowych dla rozwiązania trudnych problemów wpływu prowadzonej działalności górniczej na środowisko.

KATEGORIA: PRACE NAUKOWO-BADAWCZE:
ZESPÓŁ W SKŁADZIE DR ADAM SZADE, MARCIN FISIOR I ADAM RAMOWSKI
za  ECO-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa - mobilne laboratorium smogowe na samochodzie elektrycznym.

KATEGORIA: EDUKACJA EKOLOGICZNA:
ZESPÓŁ W SKŁADZIE ROBERT KUDER I JERZY PAKUŁA
za całokształt działalności proekologicznej przede wszystkim edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców Miasta Kalety.

KATEGORIA: SZKOLNA EDUKACJA DZIECI I MŁODZIEŻY:
MAGDALENA JASIŃSKA
za podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez autorski program edukacji ekologicznej Arboretum Inspiruje, przekształcenie ogrodu przyszkolnego w arboretum
i społeczne prowadzenie w nim zajęć dla innych szkół i przedszkoli.
ANNA ZAWADA-MICHALSKA
za wieloletnią społeczną pracę na rzecz szkolnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na terenie Zabrza i regionu.

KATEGORIA: DZIAŁANIA POPULARYZATORSKIE I PROMOCJA POSTAW PROEKOLOGICZNYCH:
ZESPÓŁ W SKŁADZIE PROF. DR HAB. ŁUKASZ KARWOWSKI I EWA BUDZISZEWSKA-KARWOWSKA
za stworzenie dzięki pasji popularyzacji wiedzy proekologicznej, muzeum uczelnianego, którego działalność oświatowa i wystawiennicza od kilkunastu lat skierowana jest na całą społeczność regionu w tym uczniów wszystkich szczebli szkolnictwa, społeczność akademicką oraz społeczność lokalną.

DYPLOMY UZNANIA:
ANNA PORAJ
za zainicjowanie, rozwinięcie i prowadzenie edukacyjnej działalności ekologicznej.
ZESPÓŁ W SKŁADZIE BOŻENA KURZEJA I MARCIN KAMROWSKI
za popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej postaw zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych w szczególności zakwaszania oceanów nadmierną emisją dwutlenku węgla.

W tym roku Kapituła nie przyznała nagrody w KATEGORII PUBLICYSTYKA EKOLOGICZNA oraz nie przyznano NAGRODY SPECJALNEJ.