W niedzielę 25 sierpnia w malowniczo położonych Kaletach Zielonej odbyła się informacyjno- edukacyjna akcja plenerowa dla mieszkańców Kalet oraz turystów licznie odwiedzających te strony. Była to już ostatnia w okresie wakacji impreza zorganizowana w ramach obchodów 20-lecia WFOŚiGW w Katowicach, która promowała poprawę stanu środowiska naturalnego w regionie na przestrzeni minionych 20 lat. Organizatorem akcji było Stowarzyszenie Nasze Kalety.

 

Program akcji zawierał gry, zabawy, prelekcje, konkursy, wystawy – wszystko z uwzględnieniem roli Funduszu w poprawie stanu środowiska naturalnego w Kaletach.

Głównym celem akcji było skuteczne poinformowanie społeczeństwa o poprawie stanu środowiska naturalnego w Kaletach dzięki pozyskanym dotacjom i pożyczkom z WFOŚiGW w Katowicach na przedsięwzięcia proekologiczne w ciągu ostatnich 20 lat.

Połączenie tematyki ekologicznej oraz próba bicia rekordu Guinnessa spotęgowała zainteresowanie wydarzeniem i przyciągnęła uczestników z różnych regionów kraju i w różnym wieku.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/sierpien13/kalety

 

18 sierpnia br. w Raciborzu w kempingu Obora Śląski Ogród Botaniczny z Mikołowa we współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka oraz z Fundacją Zielonej Ligi im. A Dygacza zorganizował akcję informacyjno – edukacyjną pod nazwą „Zielony Śląsk – 20 lat WFOŚiGW w Katowicach”. 

Uczestniczący w pikniku mieszkańcy Raciborza i okolic przez całe popołudnie od 13.00 do 19.00 mieli okazję uczestniczyć w wielu zabawach i konkursach ekologicznych.

Przygotowano gigantyczne puzzle, które prezentowały chronione gatunki roślin i zwierząt. Układaniu towarzyszyły informacje o rodzajach ochrony gatunkowej i typach obszarów chronionych, w tym obszarów Natura 2000.

Atrakcją pikniku było również Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – ekopojazd, który pełni rolę warsztatów ekologicznych na kółkach. Ekopojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne, stanowiące atrakcję i okazję do nauki o odnawialnych źródłach energii.

Podczas pikniku ekologicznego odbywały się zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów prowadzone przez pracowników Śląskiego Ogrodu Botanicznego i Arboretum Bramy Morawskiej.

Zorganizowany został również spacer z przewodnikiem po Arboretum Bramy Morawskiej. Swoje stoisko miało także Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, na którym można było otrzymać drzewko do posadzenia. Ponadto odbył się kiermasz produktów pochodzenia naturalnego, rękodzielnictwa i zdrowej żywności.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/sierpien13/raciborz

 

20 lipca br. w Soblówce w gminie Ujsoły Stowarzyszenie SOPEL z Będzina zorganizowało akcję informacyjno – edukacyjną „NASZ ŚLAD NA ZIEMI DLA PRZYSZŁOŚCI POKOLEŃ”.

Impreza była skierowana do lokalnej społeczności, do dzieci, młodzieży i dorosłych. Ze względu na otwarty charakter akcji oraz skalę działań nie zabrakło również licznej grupy turystów i gości z terenu całego województwa śląskiego, spędzających wakacje na tych atrakcyjnych przyrodniczo i kulturowo obszarach. 

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Sprawni – Eko”, quiz przyrodniczo – historyczny „20 lat WFOŚiGW – wiem wszystko”, program z udziałem dzieci uczestniczących w realizacji akcji – ekologiczne inscenizacje muzyczne. Otwarto wystawę prac konkursów: „Eko – jubiler”, „Tak wyglądam i tu mieszkam”, „Mój nocny przyjaciel”, „Śląskie bioróżnorodne”.

Uczestnicy mogli również zapoznać się z efektami Eko – Sondy: ochrona środowiska, czyli jak my to widzimy? – reportaż z udziałem przedszkolaków, uczniów i przypadkowych przechodniów. Nie zabrakło również licznych gier i zabaw, pokazów oraz ekspozycji i degustacji zdrowych produktów żywnościowych.

Akcja informacyjno – edukacyjna w Beskidzie Żywieckim była dobrą okazją, by pokazać jak zmieniło się środowisko w ciągu ostatnich 20 lat.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/lipiec13/sopel

 

Słoneczna aura była jednym z atutów imprezy zorganizowanej 7 lipca w Podlesicach koło Kroczyc z okazji 20-lecia WFOŚiGW w Katowicach. Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Ziemia Zdegradowana Przywrócona Życiu.

Z zaproszenia skorzystali miejscowi mieszkańcy, wypoczywające w okolicy dzieci i młodzież oraz turyści. Uroki tego zakątka Jury i jego walory przyrodnicze mogli poznać uczestnicy warsztatów przeprowadzonych na terenie rezerwatu Góra Zborów oraz w Jaskini Głęboka.

Wśród gości Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy na eko-song i przedmiot użytkowy wykonany podczas warsztatów ceramicznych, ekspozycja dotycząca przyrody jurajskiej, prezentacja o poprawie stanu środowiska w regionie i inne atrakcje. Gościem specjalnym była Jurajska grupa GOPR-u, która prowadziła kurs pierwszej pomocy, a adeptom sportu wspinaczkowego udostępniła przenośną ściankę. Zwieńczeniem słonecznego i pełnego wrażeń dnia był popołudniowy mecz piłki nożnej rozegrany na pobliskim boisku. 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/lipiec13/podlesice

 

29 czerwca br., w ramach obchodów 20-lecia WFOŚiGW w Katowicach, w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu odbył się II Rodzinny Piknik Ekologiczny organizowany przez Fundację Zielonej Ligi przy współpracy z Fundacją Ekologiczną Arka i Śląskim Ogrodem Botanicznym. 

W trakcie konkursów i zabaw edukacyjnych można było dowiedzieć się jak poprawił się stan środowiska naturalnego na Śląsku. Ponadto podczas zajęć praktycznych uczestnicy uczyli się m.in. jak segregować odpady >czy jak domowym sposobem wykonać papier czerpany.  

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/lipiec13/zabrze

 

22 czerwca Duży Krąg Taneczny w Parku Śląskim na kilka godzin zmienił się w centrum ekologicznych aktywności. 

W ramach obchodów 20-lecia Funduszu Śląska Chorągiew ZHP zorganizowała akcję edukacyjno-informacyjną „Moc Zielonych Atrakcji” zapraszając młodych i starszych do wzięcia udziału w ekologicznych konkursach, grach i zabawach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się między innymi jak działają gejzery, jak pracują pszczoły i jak zostawić po sobie ekologiczny ślad. 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/czerwiec13/park

 

W ramach obchodów 20-lecia WFOŚiGW w Katowicach w sobotę 22 czerwca w Częstochowie na promenadzie Czesława Niemena odbył się rodzinny piknik ekologiczny. Organizatorem pikniku była Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie ze Śląskim Ogrodem Botanicznym i Fundacją Zielonej Ligi. W trakcie imprezy licznie odwiedzające ją dzieci mogły wziąć udział w przeprowadzanych konkursach ekologicznych, układać ekopuzzle, grać w ekologiczne memory, pisać listy dla Ziemi, dzięki swoim mięśniom wytwarzać prąd i w ten sposób uruchomić „kino”, rozpoznawać zioła, zapoznać się z budową roślin itd., itd.

W trakcie trwających imprez odwiedzający stoiska mieszkańcy Częstochowy byli skutecznie informowani o poprawie stanu środowiska naturalnego w regionie na przestrzeni minionych 20 lat dzięki finansowaniu inwestycji proekologicznych ze środków WFOŚiGW w Katowicach. 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/czerwiec13/czestochowa

 

W dniu 22.06.2013 r. mieszkańcy Bielska Białej mieli okazję uczestniczyć w akcji ekologicznej „Razem dla Ziemi” organizowanej przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja" z siedzibą w Wilkowicach.

Była to jedna z kilkunastu akcji z okazji 20-lecia Funduszu, planowanych podczas tegorocznego lata. W czasie imprezy przeprowadzone zostały gry i zabawy edukacyjne, gra miejska, oraz koncert. W wydarzeniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec regionu, niezależnie od wieku. Klub Gaja informował o rezultatach programów na rzecz ochrony środowiska, które dofinansowywane były ze środków WFOŚiGW w Katowicach, m.in.: zadrzewieniach i zalesieniach w ramach Święta Drzewa, ścieżkach dydaktyczno-przyrodniczych, które realizowano w ramach projektu m.in.„Odkryj swój park“; działaniach na rzecz opieki nad akwenami w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, poprawie stanu akwenów; sprzątania ich brzegów, monitorowania jakości wód i codziennego oszczędzania wody.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/czerwiec13/bielsko

 

Mieszkańcy Żor 2 czerwca mieli okazję uczestniczyć w ekologicznej akcji plenerowej zorganizowanej przez Fundację Giesche z Katowic. Była to jedna z kilkunastu akcji z okazji 20-lecia Funduszu, planowanych podczas tegorocznego lata. Podczas pikniku ekoLOGICZNE Żory mieszkańcy mogli się dowiedzieć w jaki sposób finansowano przedsięwzięcia proekologiczne, które znacząco wpłynęły na poprawę stanu środowiska w naszym województwie na przestrzeni minionych 20 lat. 

Prezentacji zrealizowanych z udziałem środków Funduszu inwestycji towarzyszyły pogadanki na temat alternatywnych źródeł energii, selektywnej zbiórki odpadów.

Młodsi uczestnicy pikniku uczyli się poszanowania środowiska wykonując prace plastyczne z wykorzystaniem zużytych kartonów, puszek, biorąc udział w konkursach i zabawach. Najwięcej emocji budził udział w konkursie prawidłowej segregacji śmieci na czas.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/czerwiec13/zory

 

1 czerwca 2013 roku w ramach Dni Dąbrowy Górniczej zorganizowana została przez Stowarzyszenie Ziemia i My akcja plenerowa pokazująca poprawę stanu środowiska w województwie śląskim na przestrzeni ostatnich 20 lat. Dąbrowa Górnicza jest dobrym miejscem do takich akcji, ponieważ na jej terenie zrealizowano wiele inicjatyw proekologicznych, a stan środowiska w widoczny sposób uległ poprawie. W całym przedsięwzięciu brały udział zarówno dzieci i jak i dorośli, uczestnicząc w zabawach, quizach, grach. 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/czerwiec13/dabrowa

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/sierpien13/kalety.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/sierpien13/raciborz.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/lipiec13/sopel.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/lipiec13/podlesice.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/lipiec13/zabrze.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/czerwiec13/park.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/czerwiec13/czestochowa.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/czerwiec13/bielsko.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/czerwiec13/zory.

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/czerwiec13/dabrowa.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/sierpien13/kalety

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/sierpien13/raciborz

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/lipiec13/sopel

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/lipiec13/podlesice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/lipiec13/zabrze

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/czerwiec13/park

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/czerwiec13/czestochowa

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/czerwiec13/bielsko

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/czerwiec13/zory

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/czerwiec13/dabrowa