Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wzięła udział w uroczystym otwarciu Centrum Czystych Technologii Węglowych, które odbyło się 14 maja na terenie Głównego Instytutu Górnictwa w ramach odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

 

W inauguracji Centrum, które już stało się najnowocześniejszym w Europie ośrodkiem badawczym węgla, uczestniczyli polscy i zagraniczni goście Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wśród których byli m.in. pomysłodawca budowy Centrum – europoseł Jerzy Buzek oraz przedstawiciele ministerstw środowiska, gospodarki, nauki i szkolnictwa wyższego, parlamentarzyści, członkowie korpusu dyplomatycznego, władze samorządowe województwa i śląskich miast oraz szefowie największych firm przemysłowych w województwie śląskim.

Centrum Czystych Technologii Węglowych to wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne Głównego Instytutu Górnictwa oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Jego powstanie sfinansowano w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt kosztował ponad 190 mln zł, z czego 162 mln zł pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W laboratoriach CCTW naukowcy zajmą się m.in. procesami zgazowania i upłynniania węgla, jego oddziaływaniem na środowisko, zmniejszaniem skutków środowiskowych wykorzystania węgla możliwością składowania i ponownego użycia dwutlenku węgla, oceną jakości paliw stałych, skutecznością wytwarzania i użytkowania energii. 

W skład Centrum Czystych Technologii Węglowych oprócz otwartego w Katowicach budynku głównego wchodzą też zmodernizowany zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i mikołowska kopalnia doświadczalna Barbara, gdzie zbudowano podziemny poligon doświadczalny oraz duże i skomplikowane instalacje na powierzchni, w których naukowcy testować będą technologie wykorzystania węgla w górnictwie, energetyce, ale też w przemyśle poza tymi branżami.

Piotr Woźniak - Główny Geolog Kraju i podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska powiedział podczas uroczystości w GIG-u, że ma nadzieję, iż pojawienie się na Śląsku nowoczesnego ośrodka badawczego pomoże przyspieszyć prace nad technologiami, których wdrażanie w Polsce "nie idzie tak szybko, jak byśmy sobie życzyli" a jako przykład wymienił zgazowanie węgla. 

Także prof. Marek Ściążko - dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla stwierdził, że przyszłość wymusi kontynuowanie prac badawczych i konieczność wynajdowania jeszcze doskonalszych technologii wykorzystania węgla, zarówno w celu jego lepszego technologicznego i gospodarczego wykorzystania jak i dbania o zminimalizowanie skutków środowiskowych wynikających z jego eksploatacji.

Warning: No images in specified directory. Please check the directory!

Debug: specified directory - https://www.wfosigw.katowice.pl/images/maj13/wegiel

×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /www/images/maj13/wegiel.

×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/maj13/wegiel